Message about use of cookies

We use cookies to improve your experience. By viewing our content you are accepting the use of cookies. Read about cookies we use.

Dismiss

Skip to main content
Close X

Customer services payments temporarily unavailable

We are currently unable to take card payments at our customer services in the Symington Building due to scheduled system maintenance. Customers can make online and telephone payments as usual.

Make a payment online

Election results - District Council elections - 7 May 2015

Record details

Election District Council elections - 7 May 2015
Results

Four wards were uncontested:

  • Billesdon Ward
  • Bosworth Ward
  • Broughton Astley - Astley Ward
  • Glen Ward

View the notices of uncontested elections (PDF, 72KB).

Results of contested elections

View the declaration of results for the contested district elections (PDF, 1.3MB).

 

Broughton Astley -  Broughton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
PARKINSON Sandra Labour Party 389  
TOMLIN Richard The Conservative Party Candidate 1177 Elected

Spoilt votes: 14

Broughton Astley -  Primethorpe Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
DANN Paul John The Conservative Party Candidate 705 Elected
WINN Dave Labour Party 240  

Spoilt votes: 13

Broughton Astley -  Sutton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
LIQUORISH William The Conservative Party Candidate 737 Elected
MAGLIONE Paul Labour Party 289  

Spoilt votes: 27

Dunton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BANNISTER Neil Durban The Conservative Party Candidate 1130 Elected
MAGUIRE Malcolm James Labour Party 250  

Spoilt votes: 20

Fleckney Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BILBIE Stephen The Conservative Party Candidate 1262 Elected
BIRCH Alan James Independent 1211  
WOOD Charmaine The Conservative Party Candidate 1328 Elected

Spoilt votes: 88

Kibworth Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BEESLEY-REYNOLDS Lynne Marguerite The Conservative Party Candidate 2500 Elected
CRAIG Peter Labour Party 927  
HOLYOAK Christopher The Conservative Party Candidate 2438 Elected
KING Phillip The Conservative Party Candidate 2121 Elected
MASTERS Ted Labour Party 785  
STOCKS Dean Robert Focus Team 1247  

Spoilt votes: 67

Lubenham Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BILLINGTON Richard Alan UK Independence Party (UKIP) 222  
DEACON Annette Focus Team 408  
PAIN Blake Lewis The Conservative Party Candidate 698 Elected

Spoilt votes: 23

Lutterworth Springs Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
HAMMOND Matthew David The Conservative Party Candidate 637 Elected
SHORE Ian UK Independence Party (UKIP) 181  
SUTTON Michael James Labour Party 397  

Spoilt votes: 19

Lutterworth Swift Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
ACKERLEY Janette Felicity The Conservative Party Candidate 792  Elected
TODD Simon Charles Labour Party 462  

Spoilt votes: 26

Lutterworth Brookfield Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CHAPMAN Elaine The Conservative Party Candidate 965 Elected
HOLYOAK Amanda Jane Poulton Labour Party 425  

Spoilt votes: 9

Lutterworth Orchard Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
GAIR David Robert Fraze Labour Party 339  
HUGHES Dan UK Independence Party (UKIP) 206  
ROBINSON Geraldine Ann The Conservative Party Candidate 660 Elected

Spoilt votes: 6

Market Harborough -  Welland Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BRODRICK Joanne The Conservative Party Candidate 1637 Elected
DUNTON Roger Focus Team 1316 Elected
GADD Jacqueline Carol The Green Party 647  
GRAY Paul Kenneth Labour Party 758  
JAMES Peter Focus Team 797  
SIMPSON Julie Ann Focus Team 1058 Elected
WOODIWISS Darren Neil The Green Party 692  

Spoilt votes: 55

Market Harborough -  Great Bowden & Arden Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CHAMPION Barry The Conservative Party Candidate 1854 Elected
DAVISON Robert UK Independence Party (UKIP) 772  
GERARD Michael Patrick UK Independence Party (UKIP) 706  
HILL Sarah Focus Team 1683 Elected
JOHNSON Barbara Focus Team 1251  
KNOWLES Philip Focus Team 1341 Elected
OPPENHEIM Charles The Green Party 449  
THOMAS Andy Labour Party 598  
WADDINGTON James Martin The Green Party 465  

Spoilt votes: 5

Market Harborough -  Little Bowden Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
EVANS Derek Milton The Conservative Party Candidate 1628 Elected
JOHNSON Dave Labour Party 566  
JOHNSON David Thomas Focus Team 769  
NUNN Amanda Louise The Conservative Party Candidate 1290 Elected
ROWBOTHAM Peter Focus Team 814  
WADDINGTON Judith Mary The Green Party 509  

Spoilt votes: 26

Market Harborough -  Logan Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CALLIS Peter Focus Team 996 Elected
HADKISS Richard The Conservative Party Candidate 975 Elected
LINDSAY James Francis Focus Team 660  
PEARCE Ansel James The Green Party 368  
SNAITH Ian Labour Party 416  
WHEATLEY Luke The Conservative Party Candidate 645  

Spoilt votes: 18

Misterton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
EVERETT John Nicholas The Conservative Party Candidate 1192 Elected
MARSH Elizabeth Ann Labour Party 395  

Spoilt votes: 28

Nevill Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
HUDSON Grahame Liberal Democrat Focus Team 328  
RICKMAN Michael Keith The Conservative Party Candidate 1045 Elected

Spoilt votes: 22

Peatling Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CARTER Elaine Patricia Labour Party 302  
HALL Neville The Conservative Party Candidate 967 Elected
LLOYD Helen UK Independence Party (UKIP) 199  

Spoilt votes: 20

Thurnby & Houghton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BURRELL Amanda Jane Liberal Democrat Focus Team 2102 Elected
ELLIOTT Peter Philip Liberal Democrat Focus Team 1960 Elected
GALTON Simon James Liberal Democrat Focus Team 2731 Elected
MCLEOD Helena Evadnie Trade Unionist and Socialist Coalition 215  
TREGONING Julie UK Independence Party (UKIP) 831  
VISAVADIA Satish Nanji The Conservative Party Candidate 1383  

Spoilt votes: 42

Tilton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
GALTON Pamela Jean Liberal Democrats 401  
ROOK Michael John The Conservative Party Candidate 843 Elected

Spoilt votes: 15

Ullesthorpe Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
ASHLEY David UK Independence Party (UKIP) 201  
PAGE Rosita The Conservative Party Candidate 909 Elected
STANHOPE Nicholas Labour Party 229  

Spoilt votes: 7