District Council Election Results - May 2019

One ward was uncontested:

  • Ullesthorpe Ward

View the notices of uncontested elections (PDF, 72KB).

Results of contested elections

 

Billesdon & Tilton

Candidate Description (if any) Votes Result
LAUDER
Ian
Liberal Democrats 209 Ld -
MODHA
Sindy
The Conservative Party Candidate 585 Cons ELECTED
SMITH
Matt
Labour Party 49 Lab -

Spoilt votes:  7

Turn-out; 42%


Bosworth

Candidate Description (if any) Votes Result
NUNN
Amanda Louise
The Conservative Party Candidate 522 Cons ELECTED
WENN
David
Labour Party 213 Lab -

Spoilt votes:  40

Turn-out: 34.6%


Broughton Astley -  Primethorpe & Sutton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
DANN
Paul John
Conservative Party Candidate 575 Cons ELECTED
GREEN
Mark
The Green Party 383 Grn -
LIQUORISH
Bill
The Conservative Party Candidate 478 Cons ELECTED
PARKINSON
Sandra
Labour Party 276 Lab -

Spoilt votes:  6

Turn-out: 30.5%


Broughton Astley -  South & Leire Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CHAPMAN
Nigel Andrew
The Conservative Party Candidate 322 Cons -
GOLDING
Colin
The Conservative Party Candidate 552 Cons ELECTED
GRAVES
Mark Simon
Liberal Democrat 737 Ld ELECTED
McSORLEY
Paula Margaret
Labour Party 292 Lab -

Spoilt votes:  32

Turn-out: 32.2%


Dunton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BANNISTER
Neil Durban
The Conservative Party Candidate 577 Cons ELECTED
CARTER
Elaine Patricia
Labour Party 168 Lab -

Spoilt votes: 25

Turn-out: 37%


Fleckney Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BILBIE
Stephen Alexander
Conservative Party 630 Cons ELECTED
BIRCH
Alan James
Independent 554 Ind -
ELSOM
Di
Labour Party 256 Lab -
McDONNELL
Rachel Elizabeth
Liberal Democrat Focus Team 219 Ld -
MORRISON
Helen
Labour Party 290 Lab -
WOOD
Charmain
The Conservative Party Candidate 638 Cons ELECTED

Spoilt votes: 13

Turn-out: 33.5%


Glen Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
HALLAM
James
The Conservative Party Candidate 964 Cons ELECTED
HEIMER
Stephanie
Liberal Democrat 313 Ld -
MAHAL
Rani
The Conservative Party Candidate 711 Cons ELECTED
MASTERS
Doreen Monica
Labour Party 150 Lab -
NORTON
Matthew James
The Green Party 232 Grn -
RUSSELL
Kevin Geoffrey
Liberal Democrat 238 Ld -
STEPHENSON
Jeff
Independent 265 Ind -

Spoilt votes: - 4

Turn-out: 39.7%


Kibworths Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
HOLLICK
Robin
The Conservative Party Candidate 1002 Cons ELECTED
KING
Phillip
The Conservative Party Candidate 1111 Cons ELECTED
MILES
Ben
Labour Party 458 Lab -
POLE
Joe
Liberal Democrat Focus Team 614 Ld -
RICHTER
Stefan
Independent 512 Ind -
WEAVER
Carol
Liberal Democrat 651 Ld -
WHELBAND
Simon Christopher
The Conservative Party Candidate 968 Cons ELECTED

Spoilt votes: 16

Turn-out: 35.1%


Lubenham Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BREMNER
Paul David
The Conservative Party Candidate 359 Cons ELECTED
LANGHAM
Deborah
Labour Party 88 Lab -
LINDSAY
James Francis
Liberal Democrat Focus Team 149 Ld -

Spoilt votes: 14

Turn-out: 37.5%


Lutterworth East Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
ACKERLEY
Janette Felicity
The Conservative Party Candidate 480 Cons ELECTED
GAIR
David Robert Frazer
Labour Party 459 Lab -
LYON
Johnson Charles William
The Conservative Party Candidate 376 Cons -
MARSH
Liz
Labour Party 392 Lab -
SARFAS
Martin
Liberal Democrat 491 Ld ELECTED
WILKIN
Harry James
Liberal Democrat 370 Ld -

Spoilt votes:  23

Turn-out: 37.2%


Lutterworth West Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BEADLE
Paul
Labour Party 614 Lab ELECTED
BEVIN
Rob
Labour Party 389 Lab -
CHAPMAN
Elaine Elizabeth
The Conservative Party Candidate 553 Cons -
ROBINSON
Geraldine Ann
The Conservative Party Candidate 707 Cons ELECTED

Spoilt votes: 43

Turn-out: 37.7%


Market Harborough -  Great Bowden & Arden Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CHAMPION
Barry
The Conservative Party Candidate 545 Cons ELECTED
COOK
Laura Faye
The Conservative Party Candidate 517 Cons -
ILIFFE
Anne
Labour Party 241 Lab -
KNOWLES
Philip
Liberal Democrat Focus Team 888 Ld ELECTED
MORGAN
Mary Scott
The Green Party 417 Grn -
THOMAS
Andy
Labour Party 288 Lab -

Spoilt votes: 25

Turn-out: 37.2%


Market Harborough -  Little Bowden Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
EVANS
Derek Milton
The Conservative Party Candidate 609 Cons -
JAMES
Peter
Liberal Democrat Focus Team 740 Ld ELECTED
McHUGO
Frankie
The Conservative Party Candidate 668 Cons ELECTED
TURNER
Jan
Labour Party 429 Lab -

Spoilt votes: 29

Turn-out: 34.6%


Market Harborough -  Logan Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
ACKERLEY
James Neil
The Green Party 389 Grn -
FOSKER
Dominic
Liberal Democrat Focus Team 635 Ld ELECTED
HADKISS
Billy
The Conservative Party Candidate 587 Cons -
JOHNSON
Barbara
Liberal Democrat Focus Team 774 Ld ELECTED
LAMBERT
Robin Andrew
Independent 242 Ind -
WATSON
Rosemary
Labour Party 198 Lab -

Spoilt votes: 9

Turn-out: 38.8%


Market Harborough -  Welland Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
CAMPBELL-FOLLETT
Carlo Ross Alexei
Labour Party 375 Lab -
DUNTON
Roger
Liberal Democrat 856 Ld ELECTED
FINAN
Stuart James
Liberal Democrat 514 Ld -
FRENCHMAN
Barry
The Conservative Party Candidate 655 Cons ELECTED
GRAY
Paul Kenneth
Labour Party 400 Lab -
SIMPSON
Julie Ann
Liberal Democrat 861 Ld ELECTED
WALTON
Barry Reginald George
The Conservative Party Candidate 536 Cons -
WOODIWISS
Darren Neil
The Green Party 609 Grn -

Spoilt votes: - 34

Turn-out: 33.2%


Misterton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BATEMAN
Jonathan Francis
The Conservative Party Candidate 432 Cons ELECTED
MAGUIRE
Malcolm James
Labour Party 70 Lab -
WALKLEY
Stephen James Crozier
Liberal Democrat 323 Ld -

Spoilt votes: 22

Turn-out: 41.5%


Nevill Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
HUDSON
Grahame Francis
Liberal Democrats 377 Ld -
RICKMAN
Michael Keith
The Conservative Party Candidate 668 Cons ELECTED

Spoilt votes: - 31

Turn-out: 48.3%


Thurnby & Houghton Ward

Candidate Description (if any) Votes Result
BURRELL
Amanda Jane
Liberal Democrat Focus Team 1497 Ld ELECTED
ELLIOTT
Peter Philip
Liberal Democrat Focus Team 1423 Ld ELECTED
FOSTER
Lewis James
The Conservative Party Candidate 747 Cons -
GALTON
Simon James
Liberal Democrat Focus Team 1774 Ld ELECTED
HOPKINSON
Carol
Labour Party 277 Lab -
JAMES
Mel
Labour Party 245 Lab -
TREGONING
Julie
UK Independence Party 280 Ukip -

Spoilt votes:  15

Turn-out: 38.5